آهسته راه رفتن می تواند یکی از نشانه های آلزایمر باشد

 مطالعات محققان نشان می دهد که آهسته راه رفتن افراد سالمند می تواند یکی از اولین نشانه های شروع آلزایمر باشد.

عضو کمیته تخصصی بهداشت دام و موادغذایی سازمان نظام دامپزشکی گفت: مصرف کنندگان محصولات شیر،پنیر، کره و حتی ماست غیر پاستوریزه از بیماری تب مالت بیماری‌های سل دستگاه گوارش، تب کیو ،سالمونلا و ... در امان نیستند.

اهدای جایزه آینده آلمان به پروفسور ایرانی

 

رئیس جمهوری آلمان درمراسمی که در برلین برگزار شد، جایزه آینده آلمان در سال 2015 را به پروفسور اردشیر غفرانی پزشک فوق تخصص ریه اهدا کرد.

عضو کمیته تخصصی بهداشت دام و موادغذایی سازمان نظام دامپزشکی گفت: مصرف کنندگان محصولات شیر،پنیر، کره و حتی ماست غیر پاستوریزه از بیماری تب مالت بیماری‌های سل دستگاه گوارش، تب کیو ،سالمونلا و ... در امان نیستند.


نیره پیروز بخت اخیرا در جمع خبرنگاران اعلام کرده است :"آمادگی لازم برای همکاری با وزارت بهداشت ، وزارت جهاد و سازمان حمایت مصرف کنندگان برای جلوگیری از عرضه لبنایت سنتی در بازار را دارد".

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از تسنیم، وی همچنین بیان داشته است که عرضه شیر و محصولات لبنی باید ساماندهی شود تا از بیماری هایی مانند تب مالت و دیگر آلودگی های میکروبی جلوگیری شود.

بنا براین گزارش اما هنوز چند روز از این سخنان نگذشته بود که اظهارات تایید نشده‌ای در خصوص ادامه فعالیت لبنیات فروشان سنتی در کشور به گوش رسید و مطرح شد وزارت بهداشت طرح خود کنترلی لبنیات فروشان را آغاز کرده است. 

عضو کمیته تخصصی بهداشت دام و موادغذایی سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: مصرف لبنیات سنتی و غیر پاستوریزه با وجود اینکه از نظر بهداشتی مورد تایید نیست اما با زرق و برقی که ایجاد کرده اند به سرعت در شهر‌های بزرگ در حال توسعه هستند.

آراسب دباغ مقدم افزود: تب مالت علاوه بر جوامع شهری خود روستائیان و عشایر را نیز درگیر می‌کند به طوری که مصرف کنندگان محصولات شیر،پنیر، کره و حتی ماست غیر پاستوریزه از بیماری تب مالت درامان نیستند.

وی‌خاطرنشان‌کرد: افرادی که با دام سرو کار دارند نظیردامپزشکان، واکسیناتور‌ها و دامدارن از این بیماری مصون نیستند .

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: از طرفی نیز تب مالت تنها بیماری نیست که از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه یا سنتی ایجاد می شود به طوری که بیماری‌های سل دستگاه گوارش، تب کیو و سالمونلا و ... نیز از جمله این موارد است.

وی تصریح کرد:مصرف لبنیات غیر پاستوریزه در هیچ کجای دنیا حتی کشور‌هایی که دامداری های صنعتی دارند توصیه نمی شود. در کشور‌های محدودی نظیر آمریکا استفاده از لبنیات سنتی مجاز است اما در کشور ما که حدود 50 درصد دامداری‌ها سنتی هستند قابل قبول نیست.

این مقام مسئول در پاسخ یه این سوال که آیا جوشاندن شیرباعث از بین رفتن آلودگی های آن می شود یا خیر گفت: جوشاندن شیر درمنزل آلودگی ها را از بین می برد اما حرارت مستقیم بر شیر بسیاری از مواد مغذی آن را از دست می‌دهد.

وی یاد آورشد: در صورتی که شیر آلودگی داشته باشد محیط آشپرخانه و یخجال را آلوده می‌کند و یک قطره آن نیز می تواند خود عامل بیماری زا باشد.

دباغ مقدم گفت: مصرف لبنیات سنتی قاعدتا تنها باید در مناطقی استفاده شود که دسترسی به لبنیات پاستوریزه وجود ندارد.

گفتنی است که رسول دیناروند معاون وزیر بهداشت نیز اخیرا با اشاره به شیوع بیماری تب مالت در برخی از استان‌ها گفت: توصیه قطعی‌ما به مردم این است که فقط و فقط شیر پاستوریزه مصرف کنند.

مجله پزشکی مادر

یک متخصص تغذیه، التهاب روده، پوکی استخوان و کم خونی را بخشی از عوارض رژیم گیاه‌خواری در طولانی مدت عنوان کرد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،دکتر یحیی پاسدار با بیان اینکه انسان موجودی همه چیزخوار است، گفت: دستگاه گوارش انسان طوری آفریده شده که قادر است از تمام مواد خوراکی اطراف خود استفاده کند.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به گزارش‌های مردمی مبنی بر تبدیل برخی از خانه‌های قدیمی به کارگاه‌های غیرمجاز ساخت طلا و جواهر، عنوان کرد: این امر منجر به ورود سیانور به فاضلاب تهران می‌شود که به منظور توقف فعالیت این نوع کارگاه‌ها، موضوع را بند 20 ذیل ماده 55 قانون شهرداری‌ها ارجاع داده‌ایم.

چندي پيش خبري مبني بر ثبت 19 طلاق در هر ساعت در كشور روي خروجي پايگاه‌هاي اطلاع‌رساني قرار گرفت. اين در حالي است كه وضعيت ازدواج و طلاق در جامعه از نوسان مطلوبي برخوردار نيست.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از سلامت نیوز، امان ‌ا... قرايي‌مقدم،جامعه شناس در روزنامه آرمان نوشت :در اينكه با افزايش نرخ طلاق و كاهش ازدواج روبه‌رو هستيم، عوامل مختلفي دخيل است. براي مثال دانشگاه را مي‌توان از عوامل به تاخير انداختن ازدواج در ميان جوانان برشمرد، آن هم به اين دليل كه اتمام دانشگاه چهار سال طول مي‌كشد و اين مدت را مي‌توان به عنوان زمان طلايي براي باروري و تشكيل زندگي يك جوان در نظر گرفت. ديگر عامل، اشتغال و يافتن شغل مناسب است.

يافتن شغل مناسب در جامعه كنوني تقریبا در حال تبدیل شدن به آرزو‌یی دست‌نيافتني است. هم‌اكنون 5/5 ميليون جوان آماده كار در جامعه وجود دارد. علاوه بر عوامل ذكر شده تفريحات بيرون از منزل نيز بر افزايش سن ازدواج تاثيرگذار است.

در اصل برقراري رابطه پسران و دختران با يكديگر باعث كاهش ازدواج مي‌شود. بايد توجه داشت كه مهم‌ترين عامل افزايش سن ازدواج بيكاري و عدم اشتغال است.

هم‌اكنون 5/2ميليون كارمند در كشور وجود دارد، براي مثال اگر اين كارمندان همين حالا از كار تعديل شوند فقط مي‌توان زمينه 5/2 ميليون كار بيكار از پنج ميليون جوان فارغ التخصيل دانشگاهي جوياي كار را مهيا كرد و ديگر نمي‌توان به اشتغال ديگر جوانان در جامعه اميدوار بود. اين در حالي است كه اگر زن و مردي شغل نداشته باشند نمي‌توانند مسائل مختلف در زندگي از جمله مسكن، تورم و ديگر نارسايي‌ها را حل و فصل كنند. هزينه‌هاي بالاي ازدواج را مي‌توان از ديگر عوامل مهم و تاثيرگذار در به تاخير انداختن ازدواج دانست.

از ديگر عوامل افزايش سن ازدواج عدم مسئوليت‌پذيري برخی جوانان است. اغلب جوانان از قبول مسئوليت‌هاي ازدواج گريزان هستند. براي مثال هم‌اكنون در برخي از خانواده‌ها شاهد عدم انجام مسئوليت‌هاي ناشي از زندگي زناشويي از سوي زوجين هستيم كه اين نارسايي‌‌ها و عدم توجه به تكاليف و وظايف نسبت به يكديگر زمينه بروز نارسايي‌ها و اختلافات را ايجاد مي‌كند.

در واقع، جوانان در جامعه ما ترس از مسئوليت‌پذيري دارند. اين عوامل باعث افزايش تجردگرايي در جامعه شده است. بايد توجه داشت تجردگرایی آسیب‌های بسیاری را در پی دارد و می‌تواند موجب کمرنگ شدن تدریجی تمایل به تشکیل زندگی زناشویی شود. بنابر تعريف ازدواج پيوندي شرعي، عرفي و قانوني بين زن و مرد است و جوانان با تشکیل زندگی زناشویی به آرامش می‌رسند و می‌کوشند در کنار هم با مسائل زندگی روبه‌رو شوند و حس مسئولیت‌پذیری را در خود تقویت کنند. در اصل افزايش طلاق، هزينه‌هاي زندگي، عدم اشتغال، عدم مسكن و هزينه‌هاي جانبي ناشي از چشم و هم‌چشمي‌ها در جامعه، ترس از مسئوليت‌پذيري و... باعث كاهش ازدواج در جامعه شده است. بايد توجه داشت كه نااميدي نسبت به آينده و ناامني شغلي نيز از ديگر عوامل در به تاخير افتادن سن ازدواج است.

در اصل وقتي در جامعه‌اي به جاي ضابطه، رابطه حاكم باشد، بي‌شك با اين شرايط افراد از وضعيت شغلي مناسب برخوردار نيستند. كاهش ازدواج نارسايي‌هاي گوناگوني از جمله به خطر افتادن باروري، افزايش انواع آسيب‌هاي اجتماعي، كاهش نيروي كار و اثرات اقتصادي نامطلوبي را به همراه دارد، آن هم به اين دليل كه اقتصاد جامعه در گرو اقتصاد خانواده است و اقتصاد خانواده نيز با ازدواج سر و سامان مي‌گيرد.

دولت و مسئولان بايد نسبت به وضعيت اشتغال، ازدواج و مسكن جوانان به فكر چاره باشند و در اين زمينه بايد از سر دادن شعار فراتر برويم و چاره عملي بينديشيم.

مجله پزشکی مادر

 

تركيبات شيميايي جديدي كه در اشكال مختلف در دست خيلي از جوانان و نوجوانان داد و ستد مي‌شود تا چند سال ديگر جاي هر ماده مخدر و محركي را كه تاكنون وجود داشته است، مي‌گيرد. مخدرهاي جديد نه به آزمايشگاهي نياز دارد تا در آن ساخته شود و نه اساسا ساختني است. بدون رنگ و بو در شكل گرد و قرص مثل نقل و نبات در دست نه فقط پسرهاي نوجوان، بلكه بین دخترها هم جابه‌جا مي‌شود.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از روزنامه آرمان، پارك نه چندان بزرگي در يكي از محلات غرب تهران مسيري داشت كه هر روز بايد از آن مي‌گذشتم. سال‌ها بود هر روز از اين پارك به دليل اينكه نزديك محل زندگي‌ام بود عبور مي‌كردم و هميشه در همه ساعات شبانه‌روز، جوانان كه نه نوجواناني در آن دور هم جمع مي‌شدند كه به خيال پدر و مادرهايشان در پارك بازي و تفريح مي‌كردند و من هميشه تنها چيزي كه در اين ميان نمي‌ديدم بازي يا تحرك بدني بود. اوايل مهر پارسال بود كه براي نخستين بار اين صحنه را ديدم. پسر بچه‌اي يك پك كوچك به يك سيگار زد و دود سيگار آن‌قدر زياد بود كه كل هيكل او و دوستش از اين يك پك او در دود محو شدند و البته اين دود هيچ بويي نمي‌داد. ديگر يك سالي مي‌شود كه همه آن بچه‌هايي كه در پارك دور هم مي‌نشستند و سيگاري را كه معلوم نبود محتويات داخلش چيست با هم دست به دست مي‌كردند و بعد صداي خنده‌هاي بلندشان گوش محله را سيلي مي‌زد، سيگارهاي جديدي پيدا كرده‌اند. چهره‌هايي كه قبلا هم با وجود سن كم رد خلافكاري و مصرف مواد رويشان نشسته بود ديگر از چند ماه پيش فقط خلافكار نيستند بلكه ترسناك هم شده‌اند. چشم‌هاي بيرون آمده و بي‌نهايت قرمز با چهره‌هاي برافروخته و چهره‌هايي شبيه خون‌آشام‌ها در فيلم‌ها توجهم را جلب كرد تا اين ماده مخدر جديد را شناسايي كنم.


مگاسوئيت، بنزاي، بيگ بنگ و...
اينها يك ماده نيستند بلكه چند تركيب شيميايي هستند كه بر اساس يك قاعده رياضي شما مي‌توانيد آنها را با دوز و اندازه‌های مختلف با هم تركيب كرده و صدها يا حتي هزاران ماده ديگر از آن بسازيد. اين را پسري كه اين مواد را يك سال است مصرف مي‌كند مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: يعني شما ديگر حتي به فروشنده اين جنس هم نياز نداريد. تركيبات شيميايي هم در داخل توليد شده و هم از خارج وارد كشور مي‌شود و ما آن را در اندازه خيلي كم و مولكولي مي‌خريم و بعد آن را با هر ماده ديگري براي مثال سيگار يا علف مخلوط كرده و مصرف مي‌كنيم. كسرا نام اين تركيبات را MA و MD عنوان كرده و مي‌گويد: MA به شكل مايع و گرد با عنوان شيميايي مواد مخدر تحت عنوان سوئيت، بنزاي، مگاسوئيت و بيگ بنگ را مي‌سازد و اين اسم‌ها بستگي به ميزان و موادي دارد كه با اين ماده تركيب مي‌شود در حالي كه ماده اصلي اين مخدر همان MA است. كسرا مي‌گويد: MD همان آمفتامين‌ها هستند كه در شيشه هم وجود دارد و اين تركيبات را به شكل مايع در آب حل كردني مصرف مي‌كنند اما در كل با اين دو ماده مخدر شيميايي مي‌توان صدها نوع ماده مخدر ساخت كه اثر هركدام با ديگري فرق دارد. كسرا ادعا مي‌كند: من در دست دوستانم به كرات تركيبات شيميايي دست‌سازي را مي‌بينم كه شايد هيچ كدامشان شبيه ديگري نيست.


هيچ كدامشان در اين دنيا نيستند
پنج پسر نوجوان به رديف كنار هم روي چمن‌هاي پارك نشسته‌اند و چرت مي‌زنند. صحنه عجيبي است. اين همه پسر بچه كه معلوم است همه‌شان زير 20 سال سن دارند اين ساعت روز زير آفتابي كه هر كسي بيشتر از سه دقيقه زير آن بماند داغ مي‌كند بي‌كمترين ناراحتي زير آفتاب دراز كشيده‌اند در حالي كه هيچ كدامشان در اين دنيا نيستند. كسرا به اين صحنه مي‌خندد و با صداي بلند يكي از پسرها را خطاب قرار داده و مي‌گويد: ما همگي بچه مدرسه‌اي هستيم. در يك مدرسه و در يك كلاس درس مي‌خوانيم. چند سالي بود كه تفريحي گل و حشيش مي‌كشيديم اما امسال با اين مواد جديد دست‌سازآشنا شديم و با هزينه كم خودمان آنها را مي‌سازيم و مصرف مي‌كنيم. كسرا درباره قيمت شيميايي‌ها مي‌گويد: يك گرم از آن تركيبات خالصي كه در بالا گفتم را با دويست هزار تومان مي‌تواني بخري. اما اين مواد بيشتر از آنكه تحرك داشته باشند باعث خواب آلودگي و فرو رفتن فرد به عالم هپروت مي‌شود. از پارك خارج مي‌شوم در حالي كه به اين فكر مي‌كنم كه اينها از اين دنيا چه فهميده‌اند كه براي چند ساعت بي‌خيالي يا دور شدن از آن حاضرند بهاي به اين سنگيني بپردازند.


هيچ تفاوتي با هروئين ندارد
يكي از كاركنان ستاد مبارزه با مواد مخدردرباره مواد شيميايي جديد به «آرمان» مي‌گويد: بنزاي، بيگ‌بنگ و اين اسم‌هايي كه اين روزها مي‌شنويم و با تازگي حتي ستاد مبارزه با مواد مخدر هم درباره‌شان هشدار داده، همه داخل كشور توليد مي‌شوند. محمد طاهرخاني ادامه مي‌دهد: دو ماده شيميايي با نام‌هاي تجاري MD و MA اساس ساخت اين مواد هستند كه چون كاربردهاي مختلفي دارند به صورت خام ماده مخدر محسوب نشده و كاربري تجاري و دارويي دارند. از طرف ديگر، براي اينكه اين مواد را بسازند نه به لابراتور نيازي هست و نه تركيب خاصي لازم است. به راحتي و در دست فرد مصرف‌كننده اين ماده به روي سيگار يا هر تركيبي به اندازه خيلي كم هم اگر ريخته شود كافي است و آن جوان و نوجوان تا روزها و حتي ساعت‌ها در حالت نشئگي به سر خواهد برد. طاهرخاني درباره عوارض اين مواد مي‌گويد: هيچ تفاوتي با هروئين ندارد و از نظر درصد تخريب و ميزان وابستگي فرد، با اين مواد برابري مي‌كند حتي بعضا خطرناك‌تر است. اين كارشناس عنوان مي‌كند: با يك بار مصرف اين ماده فرد اعتياد پيدا مي‌كند و اگر بيش از پنج ماه مصرف كند ديگر محال است بتواند ترك كند. طاهرخاني مي‌گويد: ظرف يكي دو سال گذشته اين تركيبات بين نوجوانان به ويژه بسيار رايج است و معلوم نيست چرا مخدر به اين خطرناكي كه با هروئين و ساير مواد مخدر خطرناك برابري مي‌كند بايد در دست افرادي باشد كه براي نخستين بار شايد تجربه مصرف مواد مخدر را دارند. متاسفانه علاوه بر پسران جوان، دختران نوجوان زيادي هم از سر تفنن حتي كمتر از پنج بار اين مواد را مصرف كرده و براي هميشه سر از كلينيك ترك اعتياد درآورده‌اند. شيوع اين مواد بين نوجوانان و در سنين مدرسه در همه جاي دنيا رايج است.


حتي يك بار مصرف هم اعتيادزاست
رئيس سابق پيشگيري و درمان اعتياد سازمان بهزيستي درباره اين مواد جديد به «آرمان» مي‌گويد: متاسفانه در سال‌هاي اخير ما شاهد اين بوديم كه الگوي مصرف مواد دائما تغيير مي‌كند و به تازگي حتي الگوي توليد مواد هم عوض شده است. فريد براتي‌سده مي‌افزايد: مواد مخدر جديد كه هم مخدر و هم محركند ديگر از تركيبات آشنا و البته ممنوعه‌اي كه همه مي‌دانيم و مي‌شناسيم تهيه نمي‌شوند. اين مواد به تازگي وارد بازار نشده‌اند بلكه علم و آگاهي درباره نحوه و تركيبات آن در جوانان ايجاد شده و به همين واسطه اقبال عمومي به آن هم بيشتر شده است. او عنوان مي‌كند: چند ماده شيميايي كه در بازار عرضه محصولات شيميايي و دارويي يافت مي‌شود و ممنوعيت فروش هم ندارد ماده اصلي سازنده اين تركيبات است در حالي كه آن را با هر چيز افزودني ديگري تركيب مي‌كنند يا خام به مصرف مي‌رسانند. براتي درباره اين مواد به جوانان هشدار مي‌دهد: در محل‌هايي كه نوجوانان و جوانان حضور دارند و به اصطلاح پاتوق آنهاست اين مواد به تازگي زياد دست به دست مي‌شود در حالي كه يك پك به اين مواد هم اعتيادآور است و اصلا قابل مقايسه با سيگار يا حتي حشيش و علف هم نيست. جوانان از سر كنجكاوي يا حتي براي اينكه دست دوستان خود را رد نكرده و حتي يك بار اين ماده را امتحان كنند وارد گرداب مي‌شوند چون بر اساس گزارش‌ها حتي يك بار مصرف اين تركيبات شيميايي هم اعتيادزاست. براتي به خانواده‌ها توصيه كرد: فرزندان و نوجوانان خود را در اين مورد به‌شدت كنترل كنيد، زيرا مواد جديد رنگ و بويي نداشته و به راحتي مصرف مي‌شوند. هر رفتار و برخورد مشكوك فرزندان خود را زيرنظر داشته باشيد. او افزود: برافروختگي صورت، قرمزي چشم، پرحرفي، رفتارهاي غيرقابل كنترل و بي‌پروا همه و همه نشانه استفاده از مواد مخدر شيميايي است و خانواده‌ها نبايد سرسري از كنارتغيير رفتار فرزندشان بگذرند.

مجله پزشکی مادر

ویروس های سرماخوردگی و آنفلوانزا از طریق چشم ها، بینی و دهان به بدن شما منتقل می شوند، لمس صورت یکی از راه های اصلی در انتقال ویروس است.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از سایت سیمرغ، با آغاز فصل پاییز باید مراقب بیماری های شایع این فصل از جمله سرماخوردگی و آنفلوانزا باشید. پیشگیری از این بیماری ها مهم ترین اقدام برای حفظ سلامتی در فصول سرد سال به شمار می رود.

به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از ایرنا، قربانی زن 67 ساله ای است که کمتر از یک هفته پیش پس از بهبود کامل از بیمارستان مرخص شد. نمونه خون آزمایش شده پس از مرگ این زن حاوی ویروس ابولا بوده است.
آخرین بیمار مبتلا به ابولا دوشنبه هفته قبل از بیمارستان با بهبودی کامل مرخص شد؛ در حالیکه شمارش معکوس 42 روزه برای پاک شدن غرب آفریقا از ابولا توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) اعلام شده بود. 
کارشناسان در حال بررسی این موضوع هستند که ابتلای این زن قبل یا بعد از شمارش معکوس صورت گرفته است.
معمولا سازمان بهداشت جهانی شمارش معکوس 42 روزه (دو دوره 21 روزه) را درنظر می گیرد؛ چنانچه در این دوره هیچ مورد ابولا (یا بیماری مشابه) گزارش نشود، اعلام می شود که منطقه از ابولا پاک شده است.
افرادی که با این زن در تماس بوده اند، تحت نظارت و کنترل دقیق مقامات بهداشت قرار دارند.
یک پزشک ارشد مستقر در سیرالئون به نام Brima Kargbo در رابطه با این مرگ گفته است که ما انتظار چنین مواردی را داشتیم و نباید ناامید شویم.
در این گزارش آمده است که حدود 28 هزار نفر در غرب آفریقا به ابولا مبتلا شدند که از این میان بیش از 11 هزار و 300 نفر در گینه، سیرالئون و لیبریا جان خود را از دست دادند. این بیماری برای اولین بار در دسامبر سال 2013 دیده شد. 

مجله پزشکی مادر

پر بیننده ترین اخبار

  1. روز
  2. هفته
  3. ماه
©2018 شرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، مجله پزشکی مادر، شریک سلامت جامعه ایرانی است.