خستگی از صدای آلارم ها، جان بیماران را تهدید می کند!

 

سرو صدای یکنواخت و مداوم دستگاه های پزشکی در بخش های مختلف بیمارستان ، باعث ایجاد حالتی از خستگی و کم توجهی می گردد که جان بیماران را به خطر می اندازد.

به گزارش مجله پزشکی مادر ، حساسیت و دقت کارکنان بیمارستانی نسبت به سروصداها، کم کم کاهش می یابد و این امر گاهی باعث غفلت آنها از آلارم های حیاتی و مهم در دستگاه های متصل به بیماران می گردد.در نتیجه این امر ، بر اساس تازه ترین گزارش یک کمیسیون ارزشیابی بیمارستانها در آمریکا، سالانه دهها بیمار جان خود را از دست می دهند.

متخصصین معتقدند:

در بیمارستان ها ، دستگاههای مختلف متصل به بیماران ، روزانه هزاران بار به صدا در می آیند و آلارم می دهند؛بعضی از این آلام ها به این دستگاهها مربوطند : دستگاه های مانیتورینگ قلبی ، فشار خون ، ونتیلاتورها ، پمپ های تزریق سرم و سرنگ ، دستگاههای نشانگر میزان اکسیژن خون و ...

این آلارمها به دلایل مختلف فعال می گردند : یا دستگاهی دچار نقص فنی می گردد ، یا اختلالی در عملکرد وسایل جانبی بروز می کند، یا  یک وضعیت فوری برای بیمار پیش می آید ، یا ... مجموع این سروصداها باعث خستگی و حساسیت زدایی گروه پرستاری می شوند و نهایتا جان بیماران را به خطر می اندازند. زیرا در چنان وضع شلوغی، این آلارمها کارکرد مناسبی ندارند.

یک کارشناس – دکتر آنا مک کی - در این زمینه می گوید : گسترش استفاده از تجهیزات پزشکی بدون تدوین یک استانداردی برای فعال شدن آلارمهای آنها، چندان سودمند نیست و کمکی به بیماران نمی کند.

به گزارش مجله پزشکی مادر ، در سالهای 2005 تا 2010 بیش از 500 مورد مرگ و میر ناشی از بی توجهی به آلارمها ، از سوی FDA ، سازمان غذا و داروی آمریکا گزارش شده است.

در سالهای 2009 تا 2012 نیز از طرف کمیسیون ارزشیابی مذکور، 80 مورد مرگ و میر و 13 مورد صدمه جدی ، گزارش گردیده است.

این آمارها نشان می دهند که احتمالا رقم های واقعی و گزارش نشده ، به مراتب بیشتر است.زیرا بسیاری از آلارمهای نادیده شده و یا آنهایی که دچار بدفهمی شده اند ، باعث شروع یک رشته کارهایی می شوند که ممکن است به بیماران آسیب های جدی وارد کند و منجر به فوت وی گردد.

بنابر گزارش این کمیسیون ، پاره ای از این مشکلات ایجاد شده عبارتند از :

1- تاخیر در امر درمان رسانی

2- تجویز و یا دادن داروهای غلط

3- مرگ و میر بیماران

برای کارکنان بیمارستانها ، در نبود یک سیستم استاندارد برای فعال شدن آلارمها، امکان ارائه کمک سریع و مناسب به بیماران کاهش می یابد.

مک کی می گوید : خستگی از آلارمها و مدیرت مناسب آلارمها ، امروزه برای ایمنی بیماران ، یک دغدغه مهم است.و آموزش پزشکان و پرستاران در زمینه مدیریت ایمن آلارمها ، ضرورت دارد.

مهندس ابراهیمی- مجله پزشکی مادر
منبع: medicalnewstoday.comپر بیننده ترین اخبار

  1. روز
  2. هفته
  3. ماه

تبلیغ پاپ آپ

©2020 شرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، مجله پزشکی مادر، شریک سلامت جامعه ایرانی است.