از مهمترين علل ناباروری

به گفته یك متخصص زنان و نازایی ، امروزه یکی از مهمترین عامل‌های نازایی در زنان ، دیر بچه‌‌دار شدن است که بر اثر ازدواج‌های دیر هنگام و یا جلوگیری کردن از حاملگی به وجود می‌آید.

دکتر فاطمه قلمرو دزفولی ، فلوشیپ نازایی با اشاره به ارتباط بین دیر بچه‌دارشدن و نازایی ، گفت: اگر در فرد بیماری‌های همچون آندومتریوز و عفونت‌های رحمی و لگنی وجود داشته باشد، با افزایش سن این اختلالات پیشرفته‌تر می‌شود اما در سنین پائین‌تر بیماری در مرحله خفیف‌تر است.

وی ادامه داد: در صورتی که بیماری در مراحل اولیه باشد درمان آنها آسان بوده اما در مرحله عود بیماری درمان سخت‌تر و دربسیاری از مواقع غیر قابل درمان است.

این فلوشیپ نازایی افزود: با بالا رفتن سن بیمار ، بیماری پیشرفت کرده و در نتیجه آناتومی تخمدان و شکل طبیعی و نیز کارایی آن تغییر می‌کند و در این صورت فرد به خودی خود حامله نمی‌شود و باید از روش‌های کمک باروری استفاده نماید.

وی با بیان اینکه زمان طلایی برای بچه دار شدن 18 تا 25 سالگی است ، افزود : بعد از سن 30 سالگی به دلیل افزایش اختلالاتی همچون فشار خون حاملگی ، سقط ، ناهنجاری‌های کروموزومی شانس حاملگی کمتر است.

دکتر دزفولی در پایان اضافه کرد: بارداری از بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرطان تخمدان و آندومتریوز پیشگیری می‌کند.

منبع : سایت سیمرغپر بیننده ترین اخبار

  1. روز
  2. هفته
  3. ماه

تبلیغ پاپ آپ

©2020 شرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، مجله پزشکی مادر، شریک سلامت جامعه ایرانی است.