زنان و فعالیت بدنی

1. فعالیت بدنی منظم و عادات غذایی خوب می‌تواند سلامت زنان را ارتقا داده و از بسیاری بیماریها و حالاتی که علت عمده مرگ و میر و ناتوانی زنان جهان است پیشگیری کند .

2. فعالیت بدنی منظم به پیشگیری از بیماریهای قلبی - عروقی کمک می‌کند . این بیماریها که شامل بیماری قلبی ، فشار خون بالا و سکته مغزی می‌باشند ، باعث یک سوم مرگ و میر زنان در سراسر جهان هستند . بیماریهای قلبی - عروقی باعث نیمی‌از مرگ های زنان بالای 50سال در کشورهای در حال توسعه هستند .

3. توام بودن فعالیت بدنی منظم و تغذیه کافی اصلیترین و اثرگذارترین راه تنظیم چاقی خفیف تا متوسط و حفظ وزن ایده آل در زنان است .

4. دیابت ٧٠ میلیون زن را در سراسر جهان مبتلا کرده است . این میزان در سال ٢٠٢٥به ٢ برابر افزایش می‌یابد . دیابت علاوه بر بیماریهای قلبی عروقی می‌تواند به کوری ، آسیب عصبی ، نارسائی کلیه ، زخم پای دیابتی و قطع پا منجر شود . تحقیق جدیدی نشان داده است حتی فعالیت بدنی منظم و اندک و تغییر رژیم غذایی می‌تواند از نیمی‌از موارد دیابت غیر وابسته به انسولین جلوگیری کند .

5. فعالیت بدنی می‌تواند تا حد زیادی به پیشگیری و درمان استئوپروز کمک کند . استئوپروز بیماری خاصی است که در آن استخوانها شکننده شده و در مقابل شکستن مقاومت ضعیفی از خود نشان می دهند . زنان مخصوصا" در دوران یائسگی در معرض خطر ابتلای بالاتری نسبت به این بیماری هستند .

6. فعالیتهایی که در آن وزن بدن را تحمل می‌کنیم مثل پیاده روی وآهسته دویدن برای بلوغ طبیعی استخوان بندی در دوران کودکی و نوجوانی لازم هستند و باعث کاهش از دست رفتن استخوان می‌شوند . همچنین قدرت عضلانی و تعادل را بهبود بخشیده و خطر افتادن را کاهش می‌دهند و به همین خاطر ازخطر شکستگی می‌کاهند.

7. فعالیت بدنی منظم کمک می‌کند تا استرس ، اضطراب و افسردگی و تنهایی کاهش یابد ، این مخصوصا" در زنان مهم است چون میزان افسردگی زنان نسبت به مردان چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای حال توسعه دو برابر است . فعالیت بدنی به عزت نفس ، اعتماد و اطمینان و بهبود مناسبات اجتماعی و وضعیت روانی کمک می‌کند .

8. فواید بهداشتی و اجتماعی فعالیت های بدنی زنان را در مشارکت این گونه فعالیت ها تشویق می‌کند ، اما نباید این حقیقت را فراموش کرد که در مناطق بومی‌و روستایی و حاشیه شهر که درآمد اندک است زنان ممکن است نیاز به تعادل بهتری از اعمال حمایتی مثل تغذیه کافی و ابتکار برای درآمدزایی داشته باشند و نیاز به  توصیه هایی متناسب با وضعیت فرهنگی خاص خودشان داشته باشند .

9. آرتریت ( التهاب مفاصل ) علت مهمی‌برای محدودیت فعالیت در افراد بالغ و مسن است . فعالیت بدنی راهی عمده برای تنظیم و کنترل تورم و درد مفاصل در آرتریت است و بنابراین نتیجه آن در بهبود فعالیت روزانه خوب است .

منبع : سایت سیمرغ

 پر بیننده ترین اخبار

  1. روز
  2. هفته
  3. ماه

تبلیغ پاپ آپ

©2020 شرط مهم سلامت یک جامعه توانمندی مردم در جستجو، دریافت و به کار گیری اطلاعات سلامت است، مجله پزشکی مادر، شریک سلامت جامعه ایرانی است.