سردرد به علت افت فشارخون را جدی بگیرید

شایع‌ترین مشکلی که در ایام روزه‌داری مردم را به مطب‌ها و درمانگاه‌ها می‌کشاند، سردرد است.
به گزارش خبرنگار مجله پزشکی مادر دکتر معتمدی متخصص مغز و اعصاب گفت: در صورتی که سابقه سردرد قبل از ماه رمضان وجود نداشته باشد و سردرد تنها در اثر روزه داری ماه رمضان رخ دهد، این نوع سردرد را سردرد رمضان می نامند.

دکتر معتمدی افزود : علت ایجاد بروز یا افزایش سردردها در ماه رمضان ممکن است کاهش مصرف یا قطع کافئین ، چای ، قهوه ، تنباکو ، انجام کار زیاد در طول روز ، گرسنگی و افت قندخون ، تغییر زمان خواب و خواب ناکافی ، استرس ، باشند.  سردردها وقتی با افت فشار خون همراه می شوند می توانند منجر به سردرد شدید و حالت تهوع قبل از افطار شوند.

وی همچنین اشاره کرد: برای اینکه بتوانید با این نوع سردردها که عمدتا در نتیجه گرسنگی یا تشنگی پدید می‌آیند، مقابله کنید، باید کمی الگوی خورد و خوراک‌تان را تغییر دهید، به این صورت که حجم غذای ‌تان را کم کنید و کمتر هله ‌هوله‌های پُرکالری بخورید و حتما سعی کنید تعداد و غلظت چای مصرفی روزانه‌تان را کاهش دهید تا به مرور بدن تان به چای کم عادت کند ، زیرا یکی از عمده دلایل بروز سردرد در افراد روزه‌دار کم نوشیدن چای است ، به منظور پیشگیری از این سردردها، در طول یک الی دو هفته قبل از ماه رمضان به صورت تدریجی مصرف چای و قهوه و سیگار باید کاهش یابد. نوشیدنی ها و چای های گیاهی فاقد کافئین جایگزین مناسبی به شمار می آیند.

وی همچنین توصیه کرد: در طول ماه مبارک رمضان برنامه خود را طوری تنظیم کنید که خواب و استراحت کافی داشته باشید.
اگر سردرد به علت افت فشارخون باشد  بسیار جدی است و باید روزه را شکست.
دکتر معتمدی با بیان اینکه حتما وعده سحری را بخورید، افزود: امتناع از خوردن سحری و حذف این وعده مهم غذایی در ماه رمضان باعث کاهش بازده کالری در طی روز و در نتیجه غیر مفید بودن‌شان می‌شود. این افراد حتی در ساعات اولیه ی روز هم توان تمرکز و توجه فکری برای کار یا درس خواندن را ندارند. با این حساب، نخوردن سحری کار صحیحی نیست.
وی افزود: خوردن جداگانه افطار و شام و با فاصله ی دو تا سه ساعت هم ، توصیه می‌شود.

این متخصص در پایان تاکید کرد: هم اینکه اگر یک برنامه ‌غذایی منظم و سالم برای خود و خانواده‌تان ترتیب دهید، بدون ایجاد هیچ مشکل جسمی و روحی می‌توانید ماه مبارک رمضان را به سلامت سپری کنید.

مجله پزشکی مادر