پرسش: درست نمی دانم که مشکلم از کجاست. اما به تازگی در شرایط استرس زا بدنم شروع به لرزیدن می کند. برای مثال بالا بردن دستم سر کلاس باعث لرزش دستم می شود. همچنین در میان ترم هر گاه یک صفحه را جا می گذارم ، دچار لرزش می شوم. من دانشجوی سال اول دانشگاه هستم و قبلاً هیچ گاه چنین مشکلی نداشتم. آیا این علائم جسمانی است یا روانی ؟

پاسخ: گرچه اطلاعات بیش تری برای تعیین علت لرزش های شما نیاز است ، اما به نظر می آید که علت مشکل شما استرس است. بسیاری از مردم، لرزش در اثر اضطراب را بارها تجربه کرده اند. این امر زمانی مشکل ساز خواهد شد که زندگی روزمره را مختل کند . موقعیت ها و شرایط خاص و نگران کننده ای وجود دارد که ممکن است باعث شروع لرزش ها برای مدت کوتاهی شود.

- آزمون دادن

- سخنرانی برای جمعیت زیاد

- تعامل با افرادی که با شما آشنایی قبلی ندارند

- حوادث طبق پیش بینی هایی که از قبل برای خود داشته اید پیش نرود.

در سایر شرایط و نگرانی ها نیز ممکن است همین عوامل بروز کند . علائم و احساسات دیگری نیز در ارتباط با اضطراب بروز می کند . مانند :

- تکان خوردن ،لرزش یا انقباض عضلات

- تنگی نفس و بالا رفتن ضربان قلب

- عکس العمل های شدید بدن

- عرق سرد یا عرق کردن کف دست

- بی قراری، تحریک پذیری و احساس بی ثباتی

- نگرانی بیش ازحد

- خستگی

بر اساس نوشته های شما ، لرزش شما با دانشگاه در ارتباط است که به صورت دوره ای بروز می کند ، می توان تصور کرد که این لرزش ها در نتیجه ی احساسات شدید شماست . برای تشخیص دقیق دلایل لرزش شما باید طبق برنامه ای دقیق با پزشک خود ملاقات داشته باشید. اگر لرزش های شما در بیماری عصبی ریشه داشته باشد، با آزمایش های پزشکی می توان آن را تشخیص داد. بعلاوه ، اگر این لرزش ها فقط به دلیل استرس باشد سایر درمان ها را نیز می توان درباره ی آن بکار برد.

کافئین بیش از اندازه (در قهوه ، چای ، نوشابه های انرژی زا) همچنین الکل می تواند موجب لرزش بدن شود. در صورت استفاده از این مواد، باید مصرف خود را کاهش دهید که پس از آن ممکن است شاهد کاهش یا توقف لرزش ها باشید. داروهای سرماخوردگی و ضد احتقان و برخی دیگر از داروهای تجویزی نیز ممکن است باعث تشدید مشکل شما شود.

البته شما می توانید از تکنیک هایی مانند تمدد اعصاب ، مدیتیشن، تمرینات تنفسی که ممکن است به از بین رفتن لرزش شما کمک کند، استفاده کنید. انجمن هایی وجود دارند که راهکارهای مقابله با استرس را ارائه می دهند. پیدا کردن عوامل استرس زا می تواند به پیدا کردن علت لرزش هایتان کمک کند . موفق باشید.

گروه ترجمه مجله پزشکی مادر، مژان داداش زاده
منبع: aolhealth.org