چرا ماساژ می‌دهیم؟
یادگیری و انجام ماساژ کودک، کار بسیار ساده ای است. چند وسیله کوچک لازم داردو هیچ هزینه ای در بر ندارد، مگر مقداری وقت. منافع دراز مدت و کوتاه مدت آن برای کودکان زیاد است و از طرف دیگر والدین نیز با ماساژ بچه‌ها ارتباط مثبت و خوبی را با آن‌ها برقرار خواهد کرد.

منافع ماساژ برای کودکان

1. احساس امنیت
ارتباط جسمی بین کودک و یکی از والدینش، احساس عشق و علاقه و ارزش را در او تقویت می‌کند و این احساس، به رشد عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک می‌انجامد.

2. سلامت و تندرستی کل بدن
تحقیقات نشان می‌دهد: کودکانی که با محبت و مهربانی لمس می‌شوند، کمتر از آن‌هایی که تماس محبت آمیز با والدین شان ندارند گریه می‌کنند یا بیمار می‌شوند. ماساژ، گردش خون را بهبود می‌بخشد و سیستم ایمنی بدن را نیز تقویت می‌کند. همین طور کمک می‌کند که مایع لنفی در سرتاسر بدن پخش شود و مواد مضر نیز از بدن دفع گردد. ماساژ، درد و نشانه‌های بعضی از ناراحتی‌ها و بیماری‌های مزمن را تسکین می‌دهد. راحتی و آرامش را افزایش می‌دهد و به نوزادی که دایم گریه می‌کند، آرامش می‌بخشد.

3. رشد جسمی
ماساژ، خودآگاهی از جسم را افزایش می‌دهد و عضلات را محکم و مفاصل را منعطف می‌کند. بدین ترتیب برای کودکان نارس( کودکانی که زیر وزن طبیعی به دنیا می‌آیند یا آن‌هایی که نیازهای ویژه ای دارند ) منفعت ویژه ای دارد.

4. مهارت اجتماعی
با لمس کودکتان، چگونگی برقراری ارتباط را به او آموزش می‌دهید. ماساژ به شما کمک می‌کند ارتباطی غیر کلامی با کودک تان برقرار سازید و این موضوع باعث افزایش ارتباط زود هنگام شما با کودک خواهد شد در نتیجه کم کم عزت نفس و توان برقراری ارتباط اجتماعی در کودک پدید خواهد آمد.

منافع ماساژ برای والدین
1. آرامش و راحتی:
وقتی کودک تان را ماساژ می‌دهید، کاملا ً بر او متمرکز می‌شوید و با او تعمل برقرار می‌کنید. طبق تحقیقات، گزارش شده که خود والدین نیز از این تعامل لذت می‌برند و احساس آرامش می‌کنند.

2. حساس شدن نسبت به کودک:
اگر کودک را از آن طور که دوست دارد نوازش کنید یا فشاری به او وارد آورید که حس کند عصبی یا ناراحت هستید، او در این حالت قادر به ابزار احساس خود نخواهد بود. از این رو خود شما باید با نگاه به عکس العمل‌های او، آن‌ها را تفسیر کنید. با این روش می‌آموزید که از روی حرکات کودک منظور او را بخوانید یا درکش کنید، وهمین مسئله باعث افزایش مهارت‌های شما در نگهداری از او می‌شود.

3. ایجاد اعتماد به نفس:
والدینی که نسبت به فرزندان شان حساسند، دوست دارند نسبت به انجام نقش‌ها و وظایف خود اطمینان پیدا کنند. ارتباط جسمی ناشی از ماساژ و تماس با کودک، در والدین نیز احساس آرامش و اطمینان ایجاد می‌شود.

4. ایجاد ارتباط بین والدین و کودک:
ارتباط غیر کلامی که همراه ماساژ کودکتان برقرار می‌کنید،جرقه ارتباطی تعاملی و دو طرفه را روشن می‌کند. تا آن جا که این ارتباط می‌تواند در آینده نیز بین هر دوی شما برقرار و ادامه داشته باشد. ماساژ، طی زمانی مشخص و به صورت منظم داده می‌شود و می‌تواند بین شما و او  صمیمیت و نزدیکی ایجاد کند.

منبع : سایت سیمرغ