شما احتمالاً بارها شنیده اید که می گویند: ورزش و نرمش برای شما مفید است. اما آیا می دانستید که ورزش می تواند احساس خوبی برای شما به ارمغان بیاورد؟
انجام ورزش به میزان کافی ، می تواند سطوح انرژی شما را بالا ببرد و حال شما را بهبود بخشد .

مزایا و فوائد

متخصصان توصیه می کنند که نوجوانان روزی 60 دقیقه یا بیشتر فعالیت فیزیکی ( از معتدل تا شدید  ) داشته باشند .  اینجا به بعضی از دلایل اشاره می کنیم :

- فوائد ورزش در تمام اجزاء بدن همینطور ذهن  

ورزش کردن باعث تولید اندورفین در بدن می شود . ماده ای شیمیایی که به فرد کمک می کند که احساس آرامش و شادی داشته باشد . ورزش به شما کمک می کند که خواب بهتری داشته باشید . همچنین می تواند در افسردگی های خفیف و اعتماد به نفس کم ، کمک حالتان باشد . به علاوه می تواند به شما حسی از کمال و غرور . ببخشد که شما احساس کنید می توانید صدمتر را در یک نفس بدوید !

- ورزش کردن باعث خوش اندامی شما در نظر دیگران می شود    

کسانی که ورزش می کنند کالری بیشتر می سوزانند و هیکل مناسبتری در نظر کسانی که ورزش نمی کنند دارند . در واقع ورزش یکی از مهمترین روشها برای نگهداشتن بدن در وزن سالم است .


- ورزش و فعالیت به شما کمک می کند که وزن کم کنید و خطر ابتلا به بیماریهای مختلف را کاهش دهید

 ورزش به حفظ وزن در حالت استاندارد و همچنین در کاهش خطر ابتلا به بیماری های خاص کمک می کند که این بیماری ها شامل دیابت نوع دوم و فشار خون بالا می شوند . این بیماری ها که بیشترین آمار را در بزرگسالان دارند ، کم کم در نوجوانان نیز شایع می شوند .


- ورزش می تواند عمری سالم و طولانی را به شما هدیه دهد   

ممکن است در حال حاضر این مسئله مهمی به نظر نرسد . ولی بدن شما در آینده از شما تشکر خواهد کرد ! خانم ها وقتی پا به سن می گذارند ، به طور ویژه مستعد ابتلا به بیماری پوکی استخوان هستند ( ضعیف بودن  و کم استحکامی استخوان ها ) مطالعات نشان می دهد که ورزشهای لاغری مانند پریدن ، دویدن ، پیاده روی تند می تواند به دختران ( و همینطور پسران ) در محکم نگهداشتن استخوانهایشان کمک کنید .


سه روش متعادل ورزش و فعالیت به شرح زیر می باشند :

آیروبیک ، ورزشهای استقامتی و تمرین های انعطاف پذیری


تمرین های ایروبیک 
 

همه عضلات و قلب از یک تمرین خوب لذت می برند . شما می توانید این لذت را با یکی از تمریتات ایروبیک فراهم کنید . تمرینات ایروبیک یک نوع از ورزش است که باعث پمپاژ و تنفس سریع شما می شود . وقتی شما این تمرینات را به طور منظم انجام می دهید ، قلبتان قوی تر می شود و این در بهتر رساندن اکسیژن به تمام بدن شما تأثیر دارد ( گلبول های قرمز بهتر عمل می کنند )

 اگر شما ورزشهای تیمی انجام می دهید ، احتمالاً با این توصیه آشنا هستید : در روزهای تمرین بهتر است به مدت 60 دقیقه یا بیشتر به تمرینهای متعادل تا شدید بپردازید . برخی از ورزشهای تیمی که به شما حرکات ایروبیک عالی را ارائه می دهند شامل : شنا ، بسکتبال ، فوتبال ، چوگان ، هاکی و قایقرانی می باشند . ولی اگر شما ورزشهای تیمی انجام نمی دهید ، نگران نباشید . راههای بسیاری برای انجام تمرین های ایروبیک به صورت فردی یا با دوستان خود دارید که شامل : دوچرخه سواری ، دویدن ، شنا ، رقصیدن ، اسکیت ، تنیس ، اسکی ، پیاده روی و سریع قدم زدن است .

در واقع انواع ورزشهایی که شما به صورت انفرادی انجام می دهید در دورانی که شما دبیرستان را ترک می کنید و به دانشگاه می رود آسانتر انجام می شوند . که این باعث می شود در مراحل بعدی زندگی بهتر عمل کنید .


ورزشهای استقامتی

قلب ، تنها عضله ای نیست که از تمرینات منظم سود می برد . بیشتر عضلات بدن شما هم از ورزش لذت می برند . وقتی شما از عضلاتتان استفاده می کنید و آنها قویتر می شوند ، این قدرت به شما اجازه می دهد که برای مدت زمان بیشتری فعالیت کنید ،  بدون آنکه خسته شوید . داشتن عضلات قوی یک امتیاز نیز هست . در واقع عضلات ، هنگامی که ورزش می کنید از مفاصل شما محافظت می کنند و از صدمات نیز جلوگیری می کنند . عضلات قوی همچنین وقتی فرد در حال استراحت است انرژی بیشتری نسبت به یک فرد چاق می سوزانند .

پس ، ساختن عضله هایتان  به شما کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید و وزن سالمی داشته باشید .  انواعی از ورزشهای تقویت کننده عضلات مختلف را می توان نام برد  . قایقرانی یا اسکی برای ساختن عضلات بازو مناسب هستند . دویدن ، دوچرخه سواری و یا اسکیت هم عضلات پا را تقویت می کنند . برای داشتن اندامی زیباتر می توانید از یوگا هم استفاده کنید .  


تمرینات انعطاف پذیری

تقویت قلب و عضلات ، تنها هدف های ورزش نیستند . ورزش همچنین به انعطاف پذیر بودن بدن هم کمک می کند . بدین معنی که عضلات و مفاصل شما به راحتی خم و کشیده می شوند . افرادی که بدن آنها انعطاف پذیر است ، نگرانی کمتری درباره رگ به رگ شدن و خسته شدن عضلات دارند . انعطاف پذیر بودن ممکن است به کارایی بیشتر شما در ورزشها کمک کند . بدیهی است برخی فعالیت ها مانند رقصیدن و هنرهای رزمی نیاز به انعطاف پذیری فوق العاده ای دارند . ولی افزایش انعطاف پذیری می تواند به شما کمک کند ورزشهای دیگر مانند فوتبال و چوگان را بهتر انجام دهید .

پیدا کردن ورزش ها و فعالیت هایی که انعطاف پذیری را تقویت می کنند آسان است . ورزشهای رزمی مانند کاراته نیز به شما کمک می کند که انعطاف پذیر باشید و بمانید . رقص ورزشی و هنری ، ژیمناستیک ، و یوگا از انتخاب های خوب دیگر شما هستند . کشش عضلات پس از تمرین نیز به شما در بهبود انعطاف پذیریتان کمک می کند .

چه چیزی برای من مناسب تر است؟

یکی از دلایل افت ورزشی مردم ، نبودن علاقه است . اگر چیزی که شما انجام می دهید برایتان جالب نیست ، سخت است بتوان آن را ادامه داد . خبرخوب این است که انواع مختلفی از ورزش ها و فعالیت ها وجود دارد که شما می توانید آنها را امتحان کنید و نفهمید کدام برای شما جذاب تر است  . ورزش انتخابی و مورد علاقه شما به نوعی باید با شخصیت و اندام شما متناسب باشد .

برای مثال آیا شما دوست دارید به تنهایی تحت نظر برنامه خود تمرین کنید ؟ اگر این طور است ورزش های انفرادی مانند دوچرخه سواری یا اسنوبورد برای شما مناسب است .

 آیا شما انگیزه های مشترک و همراه بودن با کسی را ترجیح میدهید که از علاقه شما در بودن با یک تیم گروهی خبر می دهد ؟ شما همچنین نیاز به یک برنامه مناسب برای خود دارید . مثلاً  آیا امکانات لازم برای ورزش مورد علاقه شما فراهم است ؟ فعالیت هایی مانند اسب سواری شاید برای کسانی که در شهر زندگی می کنند سخت باشد . شما همچنین به این فکر خواهید کرد که چقدر وقت برای تمرین هایم می گذارم . این فکر خوبی است که با کسی که کارشناس ورزش است صحبت کنید . یک مربی یا یک کارشناس تناسب اندام در یک باشگاه می تواند برنامه ای مناسب به شما بدهد .

چیز دیگری که باید در نظر گرفت وضعیت جسمی شماست . در واقع سلامتی شما تعیین می کند که چه ورزش و به چه میزان انجام دهید . پزشکان می دانند که بیشتر مردم از ورزشهای منظم سود می برند ، حتی کسانی که معلولیت یا تنگی نفس و آسم دارند . اما اگر شما مشکل سلامتی یا مسائل دیگری دارید ( مانند اضافه وزن و یا معلولیت جسمی ) قبل از شروع برنامه ورزشی خود با پزشک مشورت کنید . به این ترتیب می توانید بفهمید کدام ورزش ها مناسب بوده  و کدامیک نیست .


افراط در یک کار خوب

مانند تمام چیزهای خوب دیگر ، افراط در ورزش نیز امکان پذیر است . اگر چه ورزش و فعالیت یک راه عالی برای تثبیت سلامتی و وزن مناسب است . اما فعالیت بیش از حد برای کاهش وزن ، برای سلامتی مضر است . بدن برای کارکرد درست نیاز به کالری کافی دارد به خصوص نوجوانان که بدنشان در حال رشد است .

 ورزش بیش از حد به منظور مصرف انرژی و کاهش وزن ( که به آن ورزش اجباری هم می گویند ) نشانه ناهنجاری غذا خوردن است . اگر شما فکر می کنید ورزش عامل اضافه وزن و پر خوری شما است می توانید  این موضوع را با یک پزشک و یا والدین و یا فردی مورد اعتماد مطرح کنید . بهتر است دانش آموزان ورزشکار دبیرستانی در این باره بیشتر مراقب باشند .

 اگر شما در ورزشی شرکت می کنید  متخصصان توصیه می کنند که میزان فعالیت هایتان حداکثر 5 روز در هفته یا حداقل 60 تا 90 روز در سال باشد . شما باید به خاطر داشته باشید که فعالیت های ورزشی دیگرتان مانند شنا و کوهنوردی هم به این میزان اضافه می گردد .

شرکت در چند فعالیت به طور همزمان ، به ورزشکاران کمک می کند که از مهارت های مختلف برخوردار شوند و از صدمات مختلف اجتناب کنند . همچنین ورزش هیچگاه دردی به دنبال ندارد و اگر شما صدمه ای دیدید ، برای بازگشت سلامتی ، حتماً استراحت کنید . بدن و کارایی خودتان از شما تشکر خواهد کرد .

با توجه به فوایدی که وزش برای سلامتی قلب ، عضلات ، مفاصل و ذهن شما دارد آسان است که بفهمیم چرا کار عاقلانه ای است و یک چیز عالی درباره ورزش این است که هر موقع شروع کنید ، دیر نیست و به قول معروف ماهی را هر وقت از آب بگیرید ، تازه است . وقتی شروع می کنید حتی چیزهای بسیار کوچک هم ورزش به حساب می آید . مانند دو چرخه سواری کوتاه ، پیاده روی همراه با حیوانات خانگی و یا خرد کردن برگ ها زیر پاهایتان !!

اگر شما هم اکنون ورزش منظمی دارید ، سعی کنید برنامه تان را تا فارغ التحصیلی از دبیرستان نگه دارید . می توان گفت که یکی از بزرگترین چالش ها برای مردم ، زمانی بروز می کند که به دانشگاه و شغل های مختلف مشغول می شوند .


مجله پزشکی مادر

منبع :  kidshealth.org