به گزارش مجله پزشکی مادر به نقل از ایرنا، دانش آموخته مقطع دکترای مهندسی پزشکی و پژوهشگر این طرح پژوهشی، ژن درمانی را یکی از روش های جدید محققان برای درمان سرطان ذکر کرد و گفت: در این روش با انتقال ساختار ژنتیکی طراحی شده (DNA یا RNA) به سلول هدف، می­توان موجب توقف فعالیت آن شد یا فرمان مرگ آن را القا کرد و از این طریق بافت های سرطانی را از بین برد.

رعنا ایمانی، به برخی دشواری های این روش همچون از بین رفتن ساختار ژن در مسیر انتقال به سلول برای مثال در جریان خون و داخل سلول توسط عوامل تدافعی بدن و همچنین عبور از سد غشای سلولی اشاره کرد و افزود: این عوامل موجب شده است تا روش ژن درمانی همچنان در مرحله پژوهش قرار داشته باشد اگر چه نتایج موفقیت آمیز اولیه نوید بخش درمان موثر سرطان در آینده را می دهند.
وی خاطرنشان کرد: در این طرح برای حفظ ساختار ژن در برابر عوامل تخریب کننده در مسیر ورود به سلول و همچنین انتقال هدف گیری شده به درون سلول از نانو حامل اکسید گرافنِ عامل دار شده استفاده شد؛ به این صورت که ابتدا نانوصفحات گرافن اکسید از پودر گرافیت تهیه و پس از انجام فرایند کربوکسیلاسیون، نانوساختار بهنیه سازی شد.
ایمانی ادامه داد: در مرحله بعد برای افزایش نفودپذیری نانوحامل به درون سلول، مولکولی از جنس پروتئین به نانوگرافن اکسید سنتز شده، متصل شد و سپس پایدارسازی نانوحاملِ عامل دار شده، انجام شد.
پژوهشگر این طرح با بیان اینکه در بیشتر انواع سرطان ها، سلول­های سرطانی با توجه به سوخت و ساز بالا، گیرنده­های اسید فولیک بسیاری بر روی سطح خود دارند، گفت: در این مطالعه از مولکول اسید فولیک به عنوان عامل هدف گیری سلول سرطانی و افزایش جذب نانوحامل توسط سلول استفاده شد، بنابراین اسید فولیک به نانوحامل عامل دار شده متصل و همچنین به منظور افزایش بازدهی انتقال و عملکرد نانوحامل درون سلول، داروی کلروکوئین نیز به ساختار افزوده شد.
ایمانی در مورد اندازه نانوذرات در این طرح نیز گفت: اندازه این نانوسامانه به گونه ای طراحی شده که از جدار رگ های بافت های عادی عبور نمی کند اما رگ های بافت سرطانی به علت نفودپذیری بیشتر، امکان عبور نانوذرات را فراهم می کنند.
به گفته وی، آزمایش های انجام شده بر روی 2 رده سلولی سرطان سینه نشان داد که نانو حامل اکسیدگرافن طراحی شده، قادر به ورود کارآمد به سلول های سرطانی است و با انتقال ژن موردنظر، از تکثیر این سلول ها ممانعت به عمل آورده و موجب مرگ تدریجی آنها شده است.
پژوهشگر طرح یادآور شد: اکنون ژن درمانی برای درمان سرطان در مراکز تحقیقاتی مختلف دنیا در حال بررسی است و در صورت تامین بودجه، این پژوهش در فاز حیوانی نیز دنبال می شود.
این تحقیق در قالب رساله دکتری مهندسی پزشکی با عنوان طراحی، ساخت و ارزیابی برون تنی نانو حامل اکسید گرافن اصلاح شده برای کاربرد در ژن درمانی، با راهنمایی دکتر شهریار حجتی امامی و دکتر شهاب فقیهی و همکاری پژوهشگاه ملی ژنتیک و زیست فناوری و دانشگاه مک گیل کانادا انجام شده است.
از این پژوهش تاکنون 2 مقاله آی اس آی با ضریب تاثیر بالا در 2 نشریه بین المللی معتبر به چاپ رسیده و سه مقاله دیگر نیز در دست تهیه یا در مرحله بررسی توسط نشریه است.
تمام مراحل این طرح ازجمله استراتژی طراحی، فرمولاسیون نانوساختار تهیه شده و رویکرد کاربرد آن در ژن درمانی تازگی دارد و از این رو تمام داده های به دست آمده قابلیت چاپ در نشریات معتبر بین المللی را دارا هستند.

مجله پزشکی مادر